Update៖ កាតា ថ្កោលទោសគោលនយោបាយរបស់អ៊ីស្រាអែលក្នុងការជម្លៀសប្រជាជនប៉ាឡេស្ទីនចេញពីតំបន់ហ្គាហ្សា!
ក្រសួងការបរទេសកាតាកាលពីថ្ងៃចន្ទ(ទី២៤ខែមីនា)បានថ្កោលទោសគោលនយោបាយរបស់អ៊ីស្រាអែលក្នុងការផ្លាស់ទីលំនៅប្រជាជនប៉ាឡេស្ទីនចេញពីតំបន់ហ្គាហ្សាស្ទ្រីប និងការពង្រីកការតាំងទីលំនៅ។
ប្រភពពីសារព័ត៌មានAANews។
រដ្ឋកាតាថ្កោលទោស ក្នុងលក្ខខណ្ឌដ៏ខ្លាំងបំផុត សេចក្តីប្រកាសរបស់អ៊ីស្រាអែល ក្នុងការបង្កើតទីភ្នាក់ងារមួយ ដែលផ្តោតលើការផ្លាស់ទីលំនៅរបស់បងប្អូនប៉ាឡេស្ទីន ចេញពីតំបន់ហ្គាហ្សាស្ទ្រីប ក៏ដូចជាការយល់ព្រមរបស់ខ្លួនក្នុងការបំបែកសង្កាត់តាំងទីលំនៅខុសច្បាប់ចំនួន 13 នៅតំបន់ West Bank ដែលត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់ភាពស្របច្បាប់របស់ពួកគេ ក្នុងនាមជាការតាំងទីលំនៅអាណានិគម។
របាយការណ៍បានបន្ថែមថាទម្រង់ណាមួយនៃការផ្លាស់ទីលំនៅរបស់ប៉ាឡេស្ទីនបង្កើតជា “ការរំលោភយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ” នៃច្បាប់មនុស្សធម៌អន្តរជាតិ។
ការពង្រីកការតាំងទីលំនៅតំណាងឱ្យ “ការមិនយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះភាពស្របច្បាប់អន្តរជាតិ ជាពិសេសដំណោះស្រាយក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខអង្គការសហប្រជាជាតិ” 2334 ដោយថ្កោលទោសរាល់វិធានការដែលមានគោលបំណងផ្លាស់ប្តូរសមាសភាពប្រជាសាស្រ្ត ចរិតលក្ខណៈ និងស្ថានភាពនៃទឹកដីប៉ាឡេស្ទីនដែលបានកាន់កាប់តាំងពីឆ្នាំ 1967 ។
កងទ័ពអ៊ីស្រាអែលបានចេញបញ្ជាជម្លៀសប្រជាជនប៉ាឡេស្ទីននៅតំបន់ភាគខាងជើងនៃតំបន់ហ្គាហ្សា ក្នុងសកម្មភាពដែលត្រូវបានគេមើលឃើញយ៉ាងទូលំទូលាយថាជាទម្រង់នៃការដាក់ទណ្ឌកម្មរួមប្រឆាំងនឹងជនស៊ីវិលប៉ាឡេស្ទីន។
តុលាការឧក្រិដ្ឋកម្មអន្តរជាតិបានចេញដីកាចាប់ខ្លួនកាលពីខែវិច្ឆិកាឆ្នាំមុនសម្រាប់នាយករដ្ឋមន្ត្រីអ៊ីស្រាអែល Benjamin Netanyahu និងអតីតរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរបស់គាត់ Yoav Gallant ពីបទឧក្រិដ្ឋកម្មសង្គ្រាម និងឧក្រិដ្ឋកម្មប្រឆាំងមនុស្សជាតិនៅក្នុងតំបន់ហ្គាហ្សា៕